MOJA BABUSNICA
Friday, 2024-04-26, 11:51 PM
Login forma
CAT
podeli
ANKETA
Rate my site
Total of answers: 5
Statistika
Pretrazi
Prijatelji
  • Create a free website
  • Online Desktop
  • Free Online Games
  • Video Tutorials
  • All HTML Tags
  • Browser Kits


  • Welcome Guest | RSS
    UOPSTENO - Breskva - MOJA BABUSNICA- Forum
    [ Nova poruka · Clanovi · pravila na forumu · Trazi · RSS ]
    • Page 1 of 1
    • 1
    MOJA BABUSNICA- Forum » POLJOPRIVREDA » VOCARSTVO » UOPSTENO - Breskva
    UOPSTENO - Breskva
    ADMINDate: Monday, 2011-05-02, 2:05 AM | Message # 1
    Major general
    Group: Administrators
    Poruka: 346
    Reputation: 0
    Status: Offline
    Za uspešnu negu breskve zemljište treba da je duboko rastresito i toplo. Peskovita ilovača je idealna za gajenje breskve i to slabokisele reakcije PH od 6-7. Breskva je osetljiva na nedostatak mikroelemenata u zemljištu, a pogotovo na nedostatak gvožđa na koji reaguje pojavom hloroze (žutilo i odumiranje lišća), što je prisutan problem u mnogim breskvicima. Zbog toga su osobine zemljišta značajne pri opredeljenju za uzgoj ove voćke. Koren breskve se uglavnom razvija po površinskom delu zemljišta, jer se do 30cm dubine nalazi 60% ukupnog korenovog sistema.
    Breskva prorodi rano, obilno rađa tako da već u trećoj godini pokriva troškove proizvodnje i počinje donositi dobit. U zavisnosti od uslova gajenja, nege, osetljivosti sorte itd. breskva u proseku živi oko 13, a ponekad i 20 godina. Štetočine breskve su: Lisne vaši, štitaste vaši, breskvin moljac, breskvin savijač, pregljevi, voćna mušica, itd. Breskvine bolesti su tafrina ili kovrdžavost lišća (najopasnije oboljenje breskve od koje pate više-manje sve sorte), zatim rupičavost lišća, čađava pegavost lišća, siva truležplodova (monilija), pepelnica, bakterioze, smolotočina (na teškim i zbijenim zemljištima), itd. Kao podloge pri kalemljenju breskve koriste se: vinogradarska breskva, badem, kajsija, šljiva, džanarika i to kao generativne, odnosno kao sejanci. Najbolji afinitet (slaganje podloge i kalema) pri kalemljenju sa breskvom ima vinogradarska breskva koja se u praksi najviše i koristi kao podloga.

    Razmak pri sadjenju breskve u zavisnosti od bujnosti I oblika krune

    Oblik krune Bujnost sorte Rastojanje

    Vaza……………………….…....bujna……………………………...5m x 5,5m
    Vaza…………………………….srednje bujna……………………...5m x 4,5m
    Vaza…………………………….slabo bujna………………………..5m x 4m
    Palmeta………………………….bujna……………………………...4m x 5m
    Palmeta………………………….srednje bujna…………...……...….4m x 4,5m
    Palmeta………………………….slabo bujna……………………......4m x 4m
    Pilar……………………………..slabo bujna………………………..4m x 2m

    Prvi broj označava razmak između redova, a drugi između voćaka u redu.

     
    MOJA BABUSNICA- Forum » POLJOPRIVREDA » VOCARSTVO » UOPSTENO - Breskva
    • Page 1 of 1
    • 1
    Search:

    Make a free website with uCoz Copyright MyCorp © 2024