MOJA BABUSNICA
Saturday, 2024-04-20, 12:52 PM
Login forma
CAT
podeli
ANKETA
Rate my site
Total of answers: 5
Statistika
Pretrazi
Prijatelji
  • Create a free website
  • Online Desktop
  • Free Online Games
  • Video Tutorials
  • All HTML Tags
  • Browser Kits


  • Welcome Guest | RSS
    Kraljica Elizabeta - MOJA BABUSNICA- Forum
    [ Nova poruka · Clanovi · pravila na forumu · Trazi · RSS ]
    • Page 1 of 1
    • 1
    MOJA BABUSNICA- Forum » DRUSTVO I NAUKA » ISTORIJA » Kraljica Elizabeta
    Kraljica Elizabeta
    ADMINDate: Monday, 2011-05-02, 11:22 PM | Message # 1
    Major general
    Group: Administrators
    Poruka: 346
    Reputation: 0
    Status: Offline
    Rođena je 7. septembar 1533. kao ćerka kralja Henrika VIII. i Anne Boleyn.Za prijestolje se izborila protiv Marije Stuart, naslijedivši polusestru Mariju I. Tudor.Bila je Kraljica Engleske i Kraljica Irske, od 17. novembra 1558. do svoje smrti.Vladala je u periodu velikih verskih previranja, stoga se njena politika ogledala u očuvanju verskog mira i stabilnosti.
    Za vreme njene vladavina Engleska postaje vodeća sila u proizvodnji tekstila i vune. Pomagala razvoj književnosti nauke i umetnosti a poseban stil arhitekture njezina vremena,mešavina renesanse i gotike,nazvan je elizabetanskim stilom...
    Elizabeta je bila plahovit i ponekad neodlučan vladar.U svemu se oslanjala na Donji dom,koji je predstavljao narod,znajući da drzava počiva upravo na njima.Vanjska politika joj je bila okrenuta kolonizaciji (Virdžinija,prva engleska kolonija u Severnoj Americi i kasnije članica Sjedinjenih Država, je nazvana u čast Elizabete I) pokušavajući na taj način izaći iz ekonomskog siromaštva.
    Njeno doba je prozvano ''zlatnim dobom'' engleske istorije.
    Umrla je 24. mart 1603. čime je završena vladavina dinastije Tudor koja je započela 1485. godine.

    Izvor:Wikipedija

     
    MOJA BABUSNICA- Forum » DRUSTVO I NAUKA » ISTORIJA » Kraljica Elizabeta
    • Page 1 of 1
    • 1
    Search:

    Make a free website with uCoz Copyright MyCorp © 2024