MOJA BABUSNICA
Friday, 2024-03-29, 8:41 AM
Login forma
CAT
podeli
ANKETA
Rate my site
Total of answers: 5
Statistika
Pretrazi
Prijatelji
  • Create a free website
  • Online Desktop
  • Free Online Games
  • Video Tutorials
  • All HTML Tags
  • Browser Kits


  • Welcome Guest | RSS
    Rekordne bitke - MOJA BABUSNICA- Forum
    [ Nova poruka · Clanovi · pravila na forumu · Trazi · RSS ]
    • Page 1 of 1
    • 1
    MOJA BABUSNICA- Forum » DRUSTVO I NAUKA » ISTORIJA » Rekordne bitke
    Rekordne bitke
    ADMINDate: Monday, 2011-05-02, 11:17 PM | Message # 1
    Major general
    Group: Administrators
    Poruka: 346
    Reputation: 0
    Status: Offline
    NAJKRAĆA BITKA: 36 MINUTA
    Najbrzometnija bitka u istoriji ratovanja odigrala se 9.avgusta 1896.godine: bio je to englesko-nemački sukob oko prevlasti nad Zanzibarom(ostrvo u Istočnoj Africi). Tog dana u devet ujutru pet britanskih ranih brodova otpočelo je bombadovanje Zanzibara, engleskog protektorata, ali pod komandom jednog muslimanskog sultana naklonjenog Nemcima. Englezi su potopili jedini sultanov ratni brod, iskrcali na ostrvo jedan odred marinaca i odmah osvojili bladarev dvor.

    NAJDUŽA BITKA: 6 GODINA
    Bila je to opsada grada Hsjang-Jang u Kini, tvrđave koja je smatrana za neosvojivu, a dogodila se u vreme rata između mongolske vojske Kublaj.kana i armije kralja iz dinastije Sung. Bitka je trajala između 1268. i 1273.godine(oko šest godina), a sastojala se u iscrpljujućim sukobima ili iznenadnim napadima među šančevima, barikadama, kanalima...Mongoli su na kraju pobedili samo zahvaljujući dvojici persijskih inžinjera koji su napravili naročite sprave za opsadu.

    NAJTOPLIJE VREME ZA BITKU:40°C
    Vojni pohod francuskog generala Napoleona Bonaparte 21.jula 1798. godine imao je kao ishod poedu nad turskom mamelučkom konjicom pored drevnih piramida u Egiptu. Kad se uzme u obzir doba godine i mesto događaja, ali i činjenica da su uniforme francuskih vojnika bile od vunene tkanine, bila je to "najtoplija" bitka u istoriji: stručno osoblje u Napoleonovoj pratnji izmerilo je temperaturu od oko 40 stepeni Celzijusa.

    NAJHLADNIJE VREME ZA BITKU:-40°C
    Finska vojska sukobljavala se s Crvenom armijom između 30.novembra1939. i 8.januara 1940.godine, jer su Rusi pokušavali da osvoje Finsku. Bitka kod Suomusalmija(grada pod okupacijom Sovjeta) vodila se tokom jedne od najhladnijih ikad zabeleženih zima. Tokom mesec i po dana više puta su zabeležene temperature od 40 stepeni ispod nule. Odredi finskih vojnika na skijama uspeli su na kraju da slome okupatora.

    Izvori iz Politikinog zabavnika

     
    MOJA BABUSNICA- Forum » DRUSTVO I NAUKA » ISTORIJA » Rekordne bitke
    • Page 1 of 1
    • 1
    Search:

    Make a free website with uCoz Copyright MyCorp © 2024