MOJA BABUSNICA
Friday, 2024-03-29, 1:26 PM
Login forma
CAT
podeli
ANKETA
Rate my site
Total of answers: 5
Statistika
Pretrazi
Prijatelji
  • Create a free website
  • Online Desktop
  • Free Online Games
  • Video Tutorials
  • All HTML Tags
  • Browser Kits


  • Welcome Guest | RSS
    Gajenje crnog luka - MOJA BABUSNICA- Forum
    [ Nova poruka · Clanovi · pravila na forumu · Trazi · RSS ]
    • Page 1 of 1
    • 1
    MOJA BABUSNICA- Forum » POLJOPRIVREDA » POVRTARSTVO » Gajenje crnog luka
    Gajenje crnog luka
    ADMINDate: Wednesday, 2011-05-04, 3:41 PM | Message # 1
    Major general
    Group: Administrators
    Poruka: 346
    Reputation: 0
    Status: Offline
    Dvogodišnji je usev koji se cele godine koristi kao mladi luk, mlada lukovica (luk srebrenjak) i zrela lukovica. Proizvodnja crnog luka kreće od izbora parcele.
    Crni luk ima slabo razvijen korenov sistem koji je slabije usisne i prodorne moći te je vrlo važno da zemljište bude dobre strukture i rastresito. Najbolje uspeva na lakom i srednje lakom zemljištu pH reakcije 6,8-7,5. Ne podnosi teška ni zemljišta sa ulegnućima, kao ni zemljišta sa visokim nivoom podzemne vode.

    Ne đubriti stajnjakom parcelu namenjenu za setvu luka, već sejati posle kultura đubrenih stajnjakom (paprika, krompir), ili posle mahunjača (grašak, boranija). Đubrenje stajnjakom povećava prinos ali smanjuje kvalitet lukovica.

    Osnovnu obradu obaviti što ranije u jesen na dubinu 25-30cm. Potom izvršiti ravnjanje i grubu pripremu zemljišta za setvu, time se postiže da se u prolećnom periodu manje gazi i sabije zemljište.

    Pošto je korenov sistem slabe usisne moći, luk zahteva dovoljne količine lakopristupačnih hraniva u zoni korenovog sistema. Vreme unošenja hraniva moramo uskladiti sa dinamikom rasta i razvoja.

    Do faze prva tri lista crni luk usvaja vrlo malo hraniva. Biljka se hrani iz rezerve semena i razvija sekundarni korenov sistem. Dovoljne količine fosfora su bitne za razvoj korenovog sistema.

    Intenzivan porast nadzemne mase je u vremenu od tri prava lista, pa do početka formiranja glavice, zahtevi za hranivima se povećavaju. Naročito važno obezbeđenje azotnim đubrivima koji omogućavaju pravilan rast i razvoj lisne mase. Crni luk bolje reaguje na nitratnu formu azota.

    Dve trećine planirane količine fosfora i kalijuma uneti pre setve i oko 20-25% azota. Ostatak se daje u nekoliko prihranjivanja, počev od početka intenzivnog porasta nadzemne mase. Azotna đubriva primenjivati od početka formiranja lukovice, jer bi u periodu formiranja glavice smanjilo sadržaj suve materije i kvalitet lukovice. Koristiti đubriva obogaćena mikroelementima, a prihranjivanje crnog luka najbolje je izvoditi vodotopivim đubrivima zajedno sa navodnjavanjem.
    Mira Miljković, dipl.ing.
     
    MOJA BABUSNICA- Forum » POLJOPRIVREDA » POVRTARSTVO » Gajenje crnog luka
    • Page 1 of 1
    • 1
    Search:

    Make a free website with uCoz Copyright MyCorp © 2024