MOJA BABUSNICA
Saturday, 2024-04-20, 11:15 AM
Login forma
CAT
podeli
ANKETA
Rate my site
Total of answers: 5
Statistika
Pretrazi
Prijatelji
  • Create a free website
  • Online Desktop
  • Free Online Games
  • Video Tutorials
  • All HTML Tags
  • Browser Kits


  • Welcome Guest | RSS
    LEKOVITA DEJSTVA Matičnjak,KAMILICE, BRSLJAN,VALERIJANA, - MOJA BABUSNICA- Forum
    [ Nova poruka · Clanovi · pravila na forumu · Trazi · RSS ]
    • Page 1 of 1
    • 1
    MOJA BABUSNICA- Forum » POLJOPRIVREDA » LEKOVITE BILJKE » LEKOVITA DEJSTVA Matičnjak,KAMILICE, BRSLJAN,VALERIJANA,
    LEKOVITA DEJSTVA Matičnjak,KAMILICE, BRSLJAN,VALERIJANA,
    ADMINDate: Saturday, 2011-05-07, 9:43 PM | Message # 1
    Major general
    Group: Administrators
    Poruka: 346
    Reputation: 0
    Status: Offline
    Matičnjak za bolje varenje

    Biljke koje su nam nadohvat ruke veoma retko koristimo da bismo sebi umanjili bol ili popravili rasposloženje

    Pa ipak, matičnjak može da reguliše varenje, kamilica ima protivupalno dejstvo, a kantarion popravlja raspoloženje. Evo još nekih interesantnih stvari o ovim biljkama.

    Matičnjak
    Zahvaljujući sastojcima citralu i citronelalu, njeno eterično ulje ublažava grčeve, reguliše varenje i umiruje. U obliku čaja ili alkoholnog rastvora, matičnjak ublažava uznemirenost.

    Kamilica
    Ovaj žuto-beli cvet ima snažno protivupalno dejstvo. Ako imate bolove uzrokovane upalom sluzokože želuca ili iritacije na koži, prelije jednu kašičicu cvetova kamilice sa 200 ml ključale vode. Ostavite da odstoji 10 minuta pa procedite. Pijte kao čaj ili natapkajte na iritirano mesto.

    Kantarion
    Kantarion sadrži supstancu hiperforin, koji reguliše metabolizam nervnih ćelija u mozgu i time popravlja raspoloženje. Možete da ga uzimate u obliku čaja ili tableta, ali imajte na umu da je potrebno oko tri nedelje da razvije puno dejstvo.

    Bršljan
    Evropska vrsta lijane nije naročito upadljiva, ali je veoma delotvorna, naročito protiv kašlja. Ekstrakti ove biljke koriste se pretežno kod infekcija disajnih puteva jer rastvaraju sluz.

    Valerijana
    Sa medicinske tačke gledišta, najzanimljiviji je onaj deo biljke koji se nalazi ispod zemlje. Koren sadrži mešavinu supstanci koja deluje umirujuće i na neagresivan način otklanja poremećaje sna.

     
    MOJA BABUSNICA- Forum » POLJOPRIVREDA » LEKOVITE BILJKE » LEKOVITA DEJSTVA Matičnjak,KAMILICE, BRSLJAN,VALERIJANA,
    • Page 1 of 1
    • 1
    Search:

    Make a free website with uCoz Copyright MyCorp © 2024