MOJA BABUSNICA
Friday, 2024-03-29, 1:31 PM
Login forma
CAT
podeli
ANKETA
Rate my site
Total of answers: 5
Statistika
Pretrazi
Prijatelji
  • Create a free website
  • Online Desktop
  • Free Online Games
  • Video Tutorials
  • All HTML Tags
  • Browser Kits


  • Welcome Guest | RSS
    Sadnja voćakaSadnja voćaka - MOJA BABUSNICA- Forum
    [ Nova poruka · Clanovi · pravila na forumu · Trazi · RSS ]
    • Page 1 of 1
    • 1
    MOJA BABUSNICA- Forum » POLJOPRIVREDA » VOCARSTVO » Sadnja voćakaSadnja voćaka
    Sadnja voćakaSadnja voćaka
    ADMINDate: Wednesday, 2011-05-04, 3:37 PM | Message # 1
    Major general
    Group: Administrators
    Poruka: 346
    Reputation: 0
    Status: Offline
    posao u podizanju zasada voća je sama sadnja voćnih sadnica na stalno mesto.
    Sam čin sadnje kao završna operacija u podizanju zasada je veoma bitan jer kao i svi ostali poslovi i sama sadnja se mora obaviti stručno i kvalitetno da bi se postigao što veći prijem.
    Sadnice se sade u jamiće (rupe) koje mogu biti raznih dimenzija i napravljene ručno ili mašinski.
    Veličina dimenzije jamića zavise od prethodne pripreme zemljišta. Ako je zemljište rigolovano tj. dobro pripremljeno jamići su manji a ako nije rigolovano dimenzije su veće.Optimalna dimenzija je 80 x 60 cm , ako su jamići većih dimenzija sadnice se bolje i brže razvijaju.

    Za sadnju treba tri radnika, jedan radnik drži sadnicu i na osnovu viziranja trećeg postavlja na stalno mesto(ako se sadi uz kanap treći radnik ne treba). Drugi radnik sadnicu zatrpava sitnom površinskom zemljom. Kada je koren i sadnica malo učvršćena onda se odredi dubina sadnje i dodata zemlja malo nagazi. Sadnice ne smeju biti posađene ni plitko ni preduboko, može se saditi nešto dublje nego što je bila u rastilu. Obično se kao orjentir za dubinu sadnje uzima spojno mesto plemenite sorte i podloge, prava dubina sadnje je ako je spojno mesto 2-3 cm iznad zemlje posle završene sadnje. Nakon određene dubine zemlja oko voćke u jamiću se dobro nagazi da bi se sadnica što bolje učvrstila za zemljište.
    Na tako nagaženo zemljište ako je planirano đubrenje u jamić a to bi po pravilu trebalo, dolazi dobro zgoreo stajnjak 7-8kg, on se rasporedi po celom jamiću ravnomerno i tada se može dodati mineralno đubrivo 100-200 grama po sadnici.Ako je sadnica đubrena stajnjakom daje se manje mineralnog đubriva, a ako nije onda više.
    Prilikom đubrenja u jamić mora se biti obazriv, jer se dešava na terenu da ljudi stave više đubriva i posle toga dolazi do sušenja sadnica. Uvek je bolje u jamić staviti manje nego više đubriva da ne bi dolazilo do sušenja sadnica od prevelike količine đubriva.

    Kada se doda đubrivo na đubrivo se doda jedan sloj zemlje i dobro nagazi.Ako je zemljište suvo sadnica se zalije sa 8-10 litara vode, nastavi sa punjenjem jamića zemljom do vrha, takođe još jednom nagazi zemljište oko sadnice poravnja, i sa tim se sadnja završava.

    Dipl.ing. Dragoljub Dragojlović

     
    MOJA BABUSNICA- Forum » POLJOPRIVREDA » VOCARSTVO » Sadnja voćakaSadnja voćaka
    • Page 1 of 1
    • 1
    Search:

    Make a free website with uCoz Copyright MyCorp © 2024