MOJA BABUSNICA
Thursday, 2024-04-25, 7:18 PM
Login forma
CAT
podeli
ANKETA
Rate my site
Total of answers: 5
Statistika
Pretrazi
Prijatelji
  • Create a free website
  • Online Desktop
  • Free Online Games
  • Video Tutorials
  • All HTML Tags
  • Browser Kits


  • Welcome Guest | RSS
    Kopriva zdravija od spanaća i zelja - MOJA BABUSNICA- Forum
    [ Nova poruka · Clanovi · pravila na forumu · Trazi · RSS ]
    • Page 1 of 1
    • 1
    MOJA BABUSNICA- Forum » LEPOTA I ZDRAVLJE » ZDRAVLJE » Kopriva zdravija od spanaća i zelja
    Kopriva zdravija od spanaća i zelja
    ADMINDate: Monday, 2011-05-02, 1:53 PM | Message # 1
    Major general
    Group: Administrators
    Poruka: 346
    Reputation: 0
    Status: Offline
    Dodaje se sirevima, u ranim je pudinzima, a poslednja istraživanja pokazuju da je jedno od najzdravijih i najkorisnijih lisnatih povrća.

    Kopriva sadrži znatnu količinu hlorofila, mineralnih soli (kalcijum, kalijum, fosfor, gvožđe) i vitamina C i provitamina A. Osim toga, u njoj je mnogo flavonoida, triterpena, sterola i drugih sastojaka koji pozitivno deluju na naš organizam.

    Kako deluje i kada se primenjuje?
    Često se primenjuje zbog gvožđa kod malokrvnih osoba jer utiče na stvaranje većeg broja crvenih krvnih zrnaca. Najčešća područja primene danas su poboljšano mokrenje, reumatske tegobe i podsticanje lučenja mleka kod dojilja. Veliku primenu ima i u kozmetici. Ekstrakt korena nalazi se u proizvodima protiv opadanja kose.

    Ima li nuspojava?
    Primenom gotovih preparata u propisanim dozama nuspojave nisu zapažene. Ali, ipak budite pažljivi jer visoke doze mogu da izazovu crvenilo kože i opstipaciju. Kopriva ne sme da se koristi neprokuvana jer može da ošteti bubrege. S obzirom na to da utiče na pojačano lučenje mokraće, kod česte primene treba pripaziti na gubitak kalijuma i uzimati hranu bogatu tim mineralom.

    Kako se priprema čaj od koprive?
    Stručak mladih listova koprive treba kuvati 15 minuta u litru vode, procediti i popiti tokom dana. Preporuka je da redovno pijete ovaj čaj mesec dana.

    Ako niste znali...
    Koprivu retko možete da nađete na jelovnicima, iako je reč o ukusnoj namirnici koja može da se pripremi kuvana kao spanać ili iseckana s jajima kao omlet. Može da se pripremi na mnogo načina kao i svako povrće. Mada je savijača ili pita sa koprivom nešto izvanredno, u celoj Evropi je poznata supa od koprive, jedino jelo u kojem kopriva ima glavnu ulogu.

     
    MOJA BABUSNICA- Forum » LEPOTA I ZDRAVLJE » ZDRAVLJE » Kopriva zdravija od spanaća i zelja
    • Page 1 of 1
    • 1
    Search:

    Make a free website with uCoz Copyright MyCorp © 2024