MOJA BABUSNICA
Friday, 2024-03-29, 11:42 AM
Login forma
CAT
podeli
ANKETA
Rate my site
Total of answers: 5
Statistika
Pretrazi
Prijatelji
  • Create a free website
  • Online Desktop
  • Free Online Games
  • Video Tutorials
  • All HTML Tags
  • Browser Kits


  • Welcome Guest | RSS
    Slatko od kajsija - MOJA BABUSNICA- Forum
    [ Nova poruka · Clanovi · pravila na forumu · Trazi · RSS ]
    • Page 1 of 1
    • 1
    MOJA BABUSNICA- Forum » KUVAR » DZEM I SLATKO » Slatko od kajsija
    Slatko od kajsija
    ADMINDate: Monday, 2011-05-02, 3:36 PM | Message # 1
    Major general
    Group: Administrators
    Poruka: 346
    Reputation: 0
    Status: Offline
    Potrebno: 1kg kajsija, 1kg šećera, 1 limun, 0,25kg kreča

    Odabrati zrele, ali čvrste plodove kajsija. Oprati ih, oljuštiti, prepoloviti svaku kajsiju tako da se dobiju dve polutke, odstraniti košticu, a zatim svaku polutku kajsi je staviti u krečnu vodu da stoji pola sata.

    Krečnu vodu pripremiti tako što četvrt kilograma kreča treba rastvoriti u 2 litra hladne vode, dobro izmešati, zatim dodati još 2 litra hladne vode, ponovo sve dobro izmešati i ostaviti da se kreč staloži. Kada se kreč staloži, procediti vodu. Ovako dobijena voda je krečna voda u koju se potapaju prethodno pripremljene polutke kajsije. Pošto su kajsije odstajale pola sata u krečnoj vodi, izvaditi ih rešetkastom kašikom, staviti ih u đevđir ili veću cediljku i isprati u hladnoj vodi više puta, dok se dobro ne i speru od kreča.

    U čistu šerpu za kuvanje slatka staviti šećer, preliti ga čašom vode i kuvati dok se ne dobije šećerni sirup gustine meda, a zatim dodati pripremljene polutke kajsi je i kuvati 10 minuta, računajući od momenta ključanja. Posle toga smanjiti vatru, dodati sok od limuna i kuvati još 15 minuta. Za to vreme šerpu sa slatkim lako pro tresti i skidati penu koja se sakuplja na površini slatka. Kada je slatko gotovo, skloniti šerpu sa štednjaka, a pokupiti preostalu penu, prekriti šerpu čistom i vlažnom salvetom i ostaviti da tako prenoći. Sutradan sipati slatko u prethodno pripremljene tegle i hermetički ih zatvoriti ili ih dobro povezati dvostrukim celofanom koji je pre toga bio potopljen u alkoholu. Čuvati sa ostalom zimnicom na hladnom i suvom mestu.

     
    MOJA BABUSNICA- Forum » KUVAR » DZEM I SLATKO » Slatko od kajsija
    • Page 1 of 1
    • 1
    Search:

    Make a free website with uCoz Copyright MyCorp © 2024