MOJA BABUSNICA
Saturday, 2024-04-20, 0:41 AM
Login forma
CAT
podeli
ANKETA
Rate my site
Total of answers: 5
Statistika
Pretrazi
Prijatelji
  • Create a free website
  • Online Desktop
  • Free Online Games
  • Video Tutorials
  • All HTML Tags
  • Browser Kits


  • Welcome Guest | RSS
    Abortus povećava rizik od prevremenog porođaja - MOJA BABUSNICA- Forum
    [ Nova poruka · Clanovi · pravila na forumu · Trazi · RSS ]
    • Page 1 of 1
    • 1
    MOJA BABUSNICA- Forum » MEDJULJUDSKI ODNOSI » SAMO ZA ZENE » Abortus povećava rizik od prevremenog porođaja
    Abortus povećava rizik od prevremenog porođaja
    ADMINDate: Monday, 2011-05-02, 6:50 PM | Message # 1
    Major general
    Group: Administrators
    Poruka: 346
    Reputation: 0
    Status: Offline
    Najnovije istraživanje kanadskih stručnjaka pokazuje da bi žene koje su imale abortus mogle da imaju problema u budućim trudnoćama.

    Stručnjaci su tokom istraživanja otkrili da žene koje su obavile abortus u budućim trudnoćama mogu da očekuju poteškoće poput preranog rođenja deteta i bebine premale telesne mase.
    - Srbija je zemlja sa najvećim brojem abortusa u regionu - kaže za „Blic“ dr spec. Slavica Vasiljević, ginekolog.
    - Kod nas žene kao da ovaj hirurški zahvat koriste umesto kontracepcije i tako sebe izlažu nepotrebnom riziku. Da bi se sprečila neželjena ili neplanirana trudnoća treba koristiti, spirale, antibebi pilule ili kondom. A sem toga treba imati na umu da je abortus veoma ozbiljna intervencija i da ginekolog akušer dok vrši abortus čisti matericu po osećaju jer ne može da vidi gde je tačno plod - objašnjava dr Slavica Vasiljević.
    U istraživanju koje je sprovedeno u Kanadi pokazalo se i da kod žena koje su imale najmanje jedan abortus, rizik od prevremenog porođaja iznosi 90 odsto, a da je rizik od rađanja bebe sa premalom telesnom masom 72 odsto.
    Stručnjaci su ovu studiju pokrenuli kako bi otkrili šta je uzrok prevremenog porođaja i male telesne mase beba.
    Oni su tokom studije pregledali 37 istraživanja raznih stručnjaka iz različitih delova sveta od 1965. do 2001. godine. Želeli su da utvrde da li su abortusi mogući uzrok takvih pojava i kakve to posledice ostavlja.
    Doktor Prakeš Šaš, koji je radio na istraživanju, kaže da postoji nekoliko razloga zašto abortus utiče na buduće trudnoće.
    „Najočitiji razlog je fizičke prirode, odnosno moguće oštećenje cerviksa prilikom abortusa. Mislim da bi žene kada dođu na abortus trebalo upozoriti na sve štetne posledice koje mogu da očekuju u budućim trudnoćama. Tada će moći da donesu odluku znajući koje sve rizike sa sobom nosi ovakav postupak“, istakao je doktor Šaš.

    Autor: B. Tasić

     
    MOJA BABUSNICA- Forum » MEDJULJUDSKI ODNOSI » SAMO ZA ZENE » Abortus povećava rizik od prevremenog porođaja
    • Page 1 of 1
    • 1
    Search:

    Make a free website with uCoz Copyright MyCorp © 2024